Kalorifer Tesisatı

Radyatör Temizleme

Radyatör Temizleme

Kalorifer tesisatını bakımı olan petek yıkama bir diğer adı olan da petek yıkama. Özellikle kalorifer kombi tesisatın yılda bir kez yapılması gerekli bakımdır. Özellikle dışa bağım olduğumuz doğal gaz yakıt tüketimi yakıtın karşılığın almanız için radyatör temizliği gereklidir. Kombi tesisatını nasıl petek yıkanır. Öncelikle ilaçlı ve ilaçsız petek yıkama vardır. Kalorifer tesisatında petek yıkama nasıl olmalıdır. Petek yıkama işlemine başlamadan önce kombinin elektrikle irtibatı kesilmelidir. Daha sonrada kombini içindeki su tahliye edilmelidir. Bu tahliye işlemi kalorifer tesisat sisteminde boşaltma vanasından yapılmalıdır. Bu işlemi yapılırken en üst seviyedeki radyatörün radyatör musluğunun girişi gevşetilerek, ya da hava alma pröjörü sökülerek yapılmalıdır. Eğer kombi tesisatında boşaltma musluğu yoksa soğuk su giriş vanası kapatılarak sıcak su musluğu açılarak kalorifer sistemindeki basınç düşürülerek kombi ile kalorifer tesisatının bağlantıları sökülür. Bu da bize ne fayda sağlar derseniz: kalorifer peteklerin içine biriken tortuları kombinin için girmesini önler ve de ilaçlı yıkamalarda kombinin için deki oring ve contaların deforma olmasın önlemektedir.

Petek yıkama yapılmadan önce içindeki sular tahliye edildikten sonra yıkama işlemine başlanır. Petek temizliği   makine ile yapılacaksa yoksam şebeke su ile petek yıkaması yapılacak ona göre sistem ayarlanılır petek temizliği yapılır. Şebeke su ile petek yıkama işlemi nasıl yapılır: öncelikle  kombinin dönüş hattı sökülür kombini dönüş hattı ¾ körtapa manşonla kapatılır. Dönüş hattına tahliye borusu takılır. Montajı yapılan tahliye borusu gidere veya kovaya boşaltılacak şekilde hazırlanır. Bütün kalorifer petekleri giriş çıkış vanaları kapatılır. Bütün kalorifer sistemine soğuk su vanası açılarak kalorifer dönüş  vanası kapatılarak bir basınç elde edilir. Ve tekrar dönüş vanası açılarak borunu içinde biriken tortu varsa için tortu pas soğuk su yardımıyla tahliye edilerek içindeki tüm tortular tahliye ediliri. Sıra  petek yıkama işlemine, gelmiştir . Sırası ile peteklerin vanası açılarak yıkama işlemi yapılır. Petek içine belli bir su  basınç,uygulanır . Dönüş vanası açılır, içindeki su ne kadar çamur, tortu birikmişe tahliye edilir. Temiz su gelinceye kadar soğuk su vanası açık tutulur. Bu işlem petek yıkama işlemi temizlene kadar birkaç defa tekrarlanılır.  Kaç petek varsa sırası ile bu işlem her radyatör için yapılır. Soğuk su ile yapılan petek yıkama işlemi tamamlanmış olur.

Makine ile petek yıkama işi  nasıl  yapılır: kombinin giriş çıkışları sökülür. Kalorifer tesisatına gidiş dönüş borusuna bağlanılır. Kalorifer  tesisatına bağlan makine belli bir seviye kadar su doldurulur. Burada ilaçlı yıkama yapılacaksa petek sayısına göre ilaç miktarı eklenilir.  Peteklerin belli bir süre içinde ilaçlı  kalorifer sisteminde sürkülasyon edilir. Peteklerin için de kadar çamur, kireç, tortu,pas varsa çözülür. Bundan sonra izlenecek yol  peteklerin tüm vanaları kapatılarak her petek sırası ile açılarak içindeki tüm tortular tahliye edilir. Peteklerin içindeki temiz su gelene kadar bu işlemler devam edilmelidir. Yıkama işlemi tamamlandıktan  sonra kombinin bağlantıları tekrar bağlanılır. Kalorifer sisteminin su doldurulur. Kalorifer sistemindeki peteklerin havaları alınır. Kombi tekrar kullanılacak şekilde hazır halle getirilir. Petek tıkama işlemi tamamlanmış olur.

Petek  yıkama işlemi bize ne faydası olur derseniz: yakıt tasarrufu sağlar ısınmayan petekleri ısınması ve en önemlisi faturaları düşmesine faydalıdır. Evinizde ısınmayan petek var ise mutlaka petek yıkaması yapılmalıdır. Kalorifer sistemi pprc boru ile mi yapılmış yoksa kolektör sistemi ile yapılmış sistemin özelliğine göre petek vanaları ayarlanmalıdır. Su tesisatçınız bu sistamatik ayarları yapmalı ve de sizleri bigilenmelidir. Konforlu bir ısı elde etmeniz için yılda bir kez petek temizliği yapılmalıdır.